Chorwacja - 10 ciekawostek

10 ciekawych faktów na temat Chorwacji

Tym razem artykuł nieco luźniejszy, poświęcony ciekawostkom dot. jednego z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków – Chorwacji. Ciekawe, o ilu z nich słyszałeś do tej pory!

Czy wiesz, że…

1) … w Chorwacji wymyślono krawat? Był on częścią tamtejszego stroju narodowego już w starożytności. Jednak z początku miał on postać chusty, a dopiero w XVII wieku wyewoluował do formy, którą znamy dzisiaj. Krawaty nosili chorwaccy najemnicy, walczący dla Francji podczas wojny trzydziestoletniej. Później dość szybko rozprzestrzeniły się na kolejne kraje, aż w końcu stały się popularnym elementem ubioru na całym świecie.

Chorwacki krawat

2) … dalmatyńczyki zawdzięczają swoją nazwę Chorwacji? W dalszym ciągu nie wiadomo, skąd dokładnie wywodzą się psy tej rasy (jedne źródła podają, że z Chorwacji, a inne, że do Chorwacji trafiły z Indii), wiadomo natomiast, że ich nazwa wzięła się od chorwackiego regionu – Dalmacji – w którym były one wykorzystywane jako psy gończe (przywędrowały tam w średniowieczu).

Chorwacja - dalmatyńczyk

3) … w Chorwacji (a dokładnie w Istrii) – znajduje się najmniejsze miasto świata – Hum? Nie da się określić, ile dokładnie mieszka w nim osób. Zależnie od źródeł, czyta się o liczbach od 8 do 23 (Wikipedia podaje na przykład 14). Jednak jedno jest pewne – mniejszej miejscowości z prawami miejskimi nie ma. Hum ma swojego burmistrza, którego wybiera się podczas czerwcowego festynu z okazji Dni Hum.

Chorwacja - Hum

4) … chorwacka waluta – kuna – nawiązuje do nazwy zwierzęcia? W języku chorwackim oznacza dokładnie to samo, co w polskim, czyli uroczego ssaka o pięknym futrze. W średniowieczu skóry tych zwierząt były jednostką służącą do rozliczeń w handlu, co po jakimś czasie doprowadziło do tego, że kuna stała się oficjalną walutą. I jest ona w obrocie do dziś, pomimo że Chorwacja przyłączyła się do Unii Europejskiej w 2013 roku.

A oto jak wygląda kuna 🙂

Chorwacja - kuna

5) … w Chorwacji można zobaczyć najpiękniejszy na świecie zachód słońca? Oczywiście nie jest to nic oficjalnego, ponieważ nie istnieje żadna klasyfikacja zachodów słońca. Stwierdził tak jednak Alfred Hitchcock, który nakręcił zachód słońca w Zadarze, czyniąc go tym samym jednym z najpopularniejszych na świecie. Cóż, nie da się ukryć, że jest to widok, który zostaje w pamięci na długo. Zresztą popatrzcie…

Chorwacja - zachód słońca w Zadarze

6) … w Chorwacji znajduje się w sumie 1246 wysp? Jednak tylko 47 z nich jest zamieszkanych, a aż 651 – bezludnych. Natomiast 389 z nich to skały, a 78 – rafy. Największą z nich jest Cres (405,78 kilometrów kwadratowych), a najbardziej zaludnioną Krk (17 860 mieszkańców). A która z nich jest najpiękniejsza, orzec byłoby niezwykle trudno 🙂

Chorwacja - wyspy

7) … w Chorwacji znajduje się starożytny Sfinks? Nie jest on może tak duży, jak ten egipski, ale po pierwsze – jest Sfinksem, a po drugie – pochodzi z Egiptu. Gdzie się znajduje? W Splicie, w Pałacu Dioklecjana, który to (Dioklecjan, nie pałac) sprowadził ową rzeźbę do Chorwacji. Według źródeł historycznych, chorwacki Sfinks, wykonany z czarnego granitu, może mieć już nawet 4000 lat!

Chorwacja - Sfinks w Splicie (Pałac Dioklecjana)

8) … Biały Dom w Waszyngtonie został częściowo zbudowany przy użyciu białego marmuru przywiezionego z wyspy Brač? Na pewno wykorzystano go przy konstruowaniu kolumn. A to nie wszystkie znane budowle, w których zastosowano (przynajmniej częściowo) ten kruszec. Ich lista jest dłuższa i znajdują się na niej między innymi: Pałac Dioklecjana w Splicie, Bazylika św. Piotra i Pawła w Watykanie oraz parlamenty w Wiedniu oraz Budapeszcie.

Biały Dom zbudowany częściowo z marmuru z wyspy Brač

9) … w Chorwacji urodzili się Marco Polo oraz Nikola Tesla? Marco Polo – sławny podróżnik, który odbył w XIII wieku wyprawę jedwabnym szlakiem do Chin – urodził się podobno na wyspie Korčula w 1254 roku. O ile spotkanie (a już na pewno zidentyfikowanie) jego potomków może być niemożliwe, o tyle z samym nazwiskiem można się bez problemu w Chorwacji zetknąć. Z kolei Nikola Tesla, znany inżynier i wynalazca, urodził się we wsi Smiljan w 1856 roku. Na studia przeniósł się do Grazu, później mieszkał także w Budapeszcie, Paryżu czy Strasburgu, a zmarł w Nowym Jorku.

Chorwacja - Marco Polo i Nikola Tesla

10) … w wielu miejscach na terenie Chorwacji kręcono popularny serial – „Grę o tron”? Oglądając go, można zobaczyć na ekranie m.in. Dubrownik, Szybenik, Trogir i Split, a także wyspę Hvar oraz Park Narodowy Krka. A zatem Hitchcock nie był jedynym filmowcem, który docenił chorwackie krajobrazy 😉

Chorwacja - zdjęcia do serialu "Gra o tron"