Civetta

Przedstawiamy nowe regiony – Civetta!

Przed Państwem Civetta – jedna z nowości w ofercie zimowej 2017/18

Położona w sercu Dolomitów na zboczach ogromnego masywu Monte Civetta (3220 m n.p.m.) stacja to raj dla narciarzy. Do dyspozycji mamy 80 km tras, przede wszystkim czerwonych i niebieskich. Hotele często są położone blisko wyciągów. A dookoła możemy podziwiać jedne z najbardziej malowniczych widoków w Dolomitach.

Trasy – w znakomitej części szerokie i bezdrzewne oraz prawie wszystkie sztucznie naśnieżane – ulokowane są na wysokości 1500 – 2100 m n.p.m. To sprawia, że podczas całego długiego sezonu narciarskiego w regionie Civetta panują doskonałe warunki do szusowania. Na stoki można dostać się wyciągami poprowadzonymi z 4 miejscowości: największego, położonego nad malowniczym jeziorem Alleghe, Selva di Cadore, Palafavera i Zoldo. Nasze hotele Valgranda i Sporting znajdują się w tej ostatniej miejscowości, ok. 400 m od gondoli Pian del Crep. Hotel Caminatha znajduje się nieco dalej, ok. 3 km od wyciągów – dojazd zapewnia skibus hotelowy.

Region reklamuje się jako stacja przyjazna rodzinom i idealna dla narciarzy początkujących i średniozaawansowanych. Doświadczeni narciarze mają do dyspozycji kilka czarnych tras (łącznie 8 km) oraz ciekawe czerwone zjazdy, na przykład na zboczach Monte Coldai czy Monte Fertazza. Do trudniejszych należy także oświetlona trasa w Palafavera, otwarta w czwartki, piątki i soboty.

Civetta stanowi część ogromnego (1200 km tras) konsorcjum Dolomiti Superski. To oznacza, że oprócz karnetu na region Civetta możemy kupić karnet Dolomiti Superski i wybrać się na inną stację należącą do konsorcjum. W okolicy są przynajmniej dwie ciekawe propozycje:

  • karuzela narciarska śladami I Wojny Światowej – prowadząca przez Civettę, dalej okolice Marmolady, Arabbę, Alta Badię i okolice Lagazuoi. Oprócz wrażeń narciarskich na tej trasie znajdziemy ślady umocnień i walk Wiekiej Wojny. Oraz cudowne widoki na najpiękniejsze iglice Dolomitów. Tą trasę można – tak, jak Sella Rondę – pokonywać w dwóch kierunkach. Najlepiej z doświadczonym przewodnikiem, co najmniej raz w tygodniu organizowane są takie wyprawy. Więcej informacji tutaj.
  • zjazd z najwyższego szczytu Dolomitów – Marmolady (3343 m n.p.m.). Na tą wyprawę warto poświęcić cały dzień, ponieważ najpierw trzeba dotrzeć do podnóża Królowej Dolomitów, a potem z samego szczytu czeka nas bardzo długi (12 km), dość wymagający zjazd. Z Alleghe w sezonie kursuje skibus do Malga Ciapelli, skąd trzyetapową kolejką wyjedziemy na szczyt.

Większość regionów narciarskich należących do Dolomiti Superski leży w obrębie regionu autonomicznego Trentino – Alto Adige. Region narciarski Civetta administracyjnie należy do regionu Veneto, do prowincji Belluno. Przynależność do regionu, który nie jest autonomiczną prowincją, ma odbicie w wysokości podatków (niestety – wyższe ceny w Civetcie), jakości zarządzania drogami (w Trentino jest jednak lepiej) oraz rejonizacji służby zdrowia (większy szpital w Belluno lub Vittorio Veneto). Położenie Civetty powoduje, że najłatwiej dojechać tutaj od strony Udine i Belluno. Choć niezależnie od wybranego kierunku dotarcie na miejsce wymaga pokonania dość długiego dystansu górskimi drogami. Z tego powodu nie zdecydowaliśmy się na uruchomienie do Civetty oferty samolotowej – transfer trwałby zbyt długo. Proponujemy dojazd autokarem i własnym samochodem. Wybierzcie się z nami, aby przy okazji szusowania zobaczyć najpiękniejsze widoki w Dolomitach!