Czarnogóra

11 miejsc w Czarnogórze, które musisz odwiedzić

Bez względu na to, czy lubisz wypoczynek na świeżym powietrzu, a urlop traktujesz jako pretekst do rozkoszowania się naturalną przyrodą, czy też wolisz spędzać wolny czas, zwiedzając miasta i poznając śródziemnomorską architekturę, Czarnogóra z pewnością Cię zauroczy!

Bałkany to wciąż dość nietypowy kierunek wyjazdów turystycznych. Na szczęście Polacy powoli odkrywają piękno krajów południowych i zamiast głośnych, ludnych i drogich destynacji, decydują się spędzić urlop w urokliwych i nieobleganych przez turystów kurortach. Bardzo ciekawą i – co istotne – niedrogą ofertę wypoczynkową prezentuje Czarnogóra.

Co zobaczyć w Czarnogórze?

1) Durmitor

Durmitor to największy masyw górski i jednocześnie Park Narodowy w Czarnogórze. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od celtyckiego „dru mi tore”, czyli „góry pełnej wody”. Park, z najgłębszym w Europie kanionem Tara, znajduje się w centralnej części kraju. Średnia wysokość jego ścian wynosi aż 1000 m, zaś w najgłębszym miejscu osiąga głębokość 1300 metrów.

2) Most Đurđevića i Diabelskie Przejście

Oprócz 80 kilometrów niesamowitych widoków na trasie kanionu można podziwiać dodatkowe atrakcje m.in. zbudowany w latach 1937-1940 Most Đurđevića o długości 360 metrów oraz Diabelskie Przejście, znajdujące się nieopodal Bistricy, w którym koryto rzeki jest tak wąskie, że bez trudności można przeskoczyć na drugi brzeg.

3) Kotor

Będąc w Czarnogórze, nie sposób ominąć jednego z najpiękniejszych miast w kraju. Kotor, z piękną architekturą, otoczony wzniesieniami i oblany wodami Adriatyku, po których stale kursują promy, może być z powodzeniem przyrównany do zatoki. O historycznej wartości miasta świadczy wpisanie pokaźnej jego części na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na zwiedzania miasta warto poświęcić cały dzień i w spokoju delektować się spacerem po urokliwych placach Trg, Ustanka czy Rewolucji Październikowej. Na historyczną część Kotoru składają się w dużej mierze kościoły i cerkwie m.in. kościół św. Michała z XIII wieku oraz katedra św. Trypuna, w której podziemiach kryją się szczątki patrona miasta. W sercu Starego Miasta uwagę turystów przyciągają uwagę również pałace z imponującymi gotyckimi zdobieniami.

4) Lustica – wakacje w stylu Robinsona Crusoe

Półwysep Luštica to dobra miejscówka wakacyjna dla osób, które chcą odpocząć od wielkomiejskiego gwaru. Ukryte między skałami kempingi, pozbawione prądu, pozwolą przenieść się w czasie i skoncentrować wyłącznie na wypoczynku

5) Plaże

Turyści, dla których priorytetem jest odpoczynek na pięknych adriatyckich plażach, mogą z powodzeniem wybrać jeden z czarnogórskich kurortów. Dużą popularnością cieszy się Ulcinja, położona na południu kraju. Piaszczysta plaża Velika o długości 13 kilometrów słynie ze piasku o szarym kolorze znanym ze swoich zdrowotnych właściwości. Na plażę rok rocznie przyjeżdżają tysiące chorych cierpiących na reumatyzm i artretyzm.

6) Rafting w Kanionie Tara

Amatorzy sportów ekstremalnych także znajdą coś dla siebie. W Czarnogórze panują optymalne warunki do uprawiania raftingu, czyli spływu pontonem po górskim potoku. Spływy organizowane są w miejscowości Šćepan Polje i trwają ok. 8 godzin.

7) „Kanioning” w Skudrze

Wysokie partie górskie w środkowej części kraju, np. wzdłuż murów twierdzy Kotor, stwarzają natomiast warunki do tzw. „kanioningu”, czyli pokonywania naturalnych przeszkód takich jak wodospady czy pionowe ściany. W takich warunkach konieczne jest użycie lin i odpowiednia asekuracji.

8) Kitesurfing w Ulcinj

Miłośnicy kitesurfingu mogą ćwiczyć swoje umiejętności na wspomnianej już Velikiej Plažy w Ulcini. Do niewątpliwych atutów tego miejsca można zaliczyć łagodne zejście do wody oraz dużą liczbę wietrznych dni (przez nagrzewanie albańskich gór powstaje bowiem wiatr termiczny). To idealne miejsce do nauki kitesurfingu.

9) Jezioro Szkoderskie

Jeżeli jesteś fotografem, na pewno docenisz piękno tutejszej przyrody i zabytki przyrody. Niezależnie, czy odwiedzisz Czarnogórę latem, czy jesienią, z pewnością zakochasz się w bajkowym jeziorze Szkoderskim. Jeśli zaś lubisz dobrą zabawę i nie lubisz siedzieć w miejscu, z pewnością nie będziesz się nudził. Piękne plaże, imprezy sportowe oraz częste koncerty na plażach, przyciągają młodych ludzi z całego świata.

10) Biogradska Gora

Najstarszy park narodowy leżący w masywie gór Bielasica, Biogradska Gora, to gratka dla wszystkich miłośników przyrody. Oprócz dużego i malowniczego jeziora turyści mogą podziwiać dziewicze lasy i przemierzać szlaki turystyczne.

11) Cetynia

Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się także Cetynia – dawna stolica Czarnogóry. Jedną z ciekawszych atrakcji miasta jest unikatowa plastyczna mapa ilustrująca cały kraj.