Aosta – narty w krainie czterotysięczników

Na oficjalnej stronie internetowej Doliny Aosty czytamy, że to serce Alp. Wcale nie jest to określenie na wyrost. W końcu mieści się tutaj 6 wiodących ośrodków narciarskich oraz 3 najwyższe szczyty górskie Europy.

Te szczyty to czterotysięczniki: Mont Blanc, Monte Cervino oraz Gran Paradiso. Pobyt tutaj daje niepowtarzalną okazję poszusowania zarówno po włoskiej, jak i po francuskiej stronie Alp. Chcąc z niej skorzystać, należy liczyć się z 18-20 godzinami jazdy samochodem bądź całą dobą podróży autokarem. Na szczęście jest też dużo szybszy i bardziej komfortowy sposób na dotarcie do tej części Włoch. To przelot z Warszawy do Turynu (2 godziny 20 minut w samolocie), a następnie około półtorej-, dwugodzinny transfer do hotelu. Łącznie około czterech godzin i możemy delektować się dostępem do tak znakomitych ośrodków narciarskich, jak: Monte Rosa (to masyw, w którym piętrzy się aż 10 czterotysięczników!), Cervinia, Courmayeur, La Thuile oraz Pila.

Jednym z hoteli, które na pewno możemy polecić w Dolinie Aosty, jest Alla Posta. To 4-gwiazdkowy obiekt, położony w urokliwej miejscowości Saint Vincent (centralny punkt doliny), z której można z łatwością dotrzeć na stoki Monte Rosy, Courmayeur czy Pila. Hotel został w 2010 roku gruntownie przebudowany. Teraz na jego terenie możemy skorzystać z oferty centrum wellness oraz basenu, znajdującego się na terenie starożytnej, rzymskiej łaźni. Budynek położony jest w zacisznym miejscu, ale zaledwie o rzut beretem od całodobowego kasyna, licznych barów, restauracji oraz sklepów, a także od dużego, malowniczo położonego basenu publicznego (200 metrów od Alla Posty).

Jeżeli kusi cię dostęp do miejskich rozrywek, takich jak kasyno, bary czy restauracje, ale chcecie zapłacić o kilkaset złotych mniej za wyjazd (na osobę), może skusić was propozycja hotelu Au Soleil. Ten, podobnie jak Alla Posta, leży w Saint Vincent, 100 metrów od głównej, zamkniętej dla samochodów ulicy miasta. Na terenie hotelu znajduje się niewielkie centrum wellness z sauną i jacuzzi.

Jeśli nie jesteś aż tak wymagający, jeśli idzie o dostęp do rozrywek, to do Aosty możesz wybrać się do hotelu Planibel (nowość w ofercie Wygoda Travel w sezonie 2014/2015). To nowoczesny, 4-gwiazdkowy obiekt z basenem, sauną i łaźnią. Jest dostępny w atrakcyjniejszej cenie niż Alla Posta, a położony w sąsiedztwie stoków La Thuile/La Rosiere, które oferują w sumie około 160 kilometrów tras po obu stronach granicy. Natomiast 15 kilometrów od hotelu znajduje się stacja Courmayeur. Okolica na pewno przypadnie do gustu osobom potrzebującym trochę więcej spokoju. La Thuile – miejscowość, w której leży Planibel – jest niewielka i cicha (chcąc się pobawić lub wykąpać w basenach termalnych, należy udać się do położonego o 10 km stąd Pre Saint Didier).

Wielu narciarzy marzy także o jeździe na nartach po zboczach Cervinii, zwanej przez Szwajcarów Matterhornem. Niestety, ceny okolicznych hoteli są horrendalne. Jednak znaleźliśmy wyjście z tej sytuacji. To dostępny w atrakcyjnej cenie hotel Des Roses (nowość w sezonie 2014/2015), położony w niewielkiej, malowniczej miejscowości Antey St. Andre, którą od Cervinii dzieli zaledwie 15 kilometrów. Po nartach można natomiast udać się do miejscowych barów, sklepów bądź do pizzerii, oddalonych o kilometr od obiektu.

W sezonie 2014/2015 przygotowaliśmy także coś specjalnego dla wielbicieli Doliny Aosty bądź dla narciarzy, którzy chcieliby w końcu pojeździć na tutejszych, niezapomnianych stokach. To oferta Ski Safari, w ramach której możesz w ciągu jednego wyjazdu „zaliczyć” pięć stacji narciarskich (!): Cervinię, Monte Rosę, La Thuile, Courmayeur oraz Pilę. Zapraszamy w niezapomnianą podróż po krainie czterotysięczników.