Bułgaria – Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski? Co wybrać? Atuty, transport, ceny, pogoda

Jeśli szukasz miejsca na wakacje, w którym będziesz mógł liczyć zarówno na piękne plaże, pewną pogodę i atrakcyjne ceny, to koniecznie powinieneś zastanowić się nad wczasami w Bułgarii. Złote Piaski, a może Słoneczny Brzeg?

Zarówno Złote Piaski i Słoneczny Brzeg to gwarancja udanego wypoczynku. W obu miejscach możemy liczyć na szerokie, piaszczyste plaże, wiele miejsc do odwiedzenia oraz imprezowania, a także słoneczną pogodę. Jak więc podjąć świadomą decyzję? Co różni Słoneczny Brzeg od Złotych Piasków? Jest kilka kwestii, które należy wziąć pod rozwagę, dokonując wyboru pomiędzy tymi dwoma kierunkami.

Słoneczny Brzeg kontra Złote Piaski – co wybrać?

Słoneczny Brzeg to zdecydowanie największy i najpopularniejszy kurort w Bułgarii (i jeden z najpopularniejszych w Europie Wschodniej w ogóle). Jedną z najważniejszych atrakcji tej części kraju jest przepiękne miasteczko Nesebyr, wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, do którego możemy udać się piechotą, idąc cały czas wzdłuż plaży. Poza tym Słoneczny Brzeg oferuje wiele atrakcji dzieci oraz dostęp do parków wodnych, takich jak Action Aquapark, Pirates of the Caribbean Mini Aqua Park czy Aqua Paradise Nessebar (popularna atrakcja w Nesebyrze). Słoneczny Brzeg to także doskonale nasłonecznione miejsce. Jeśli jesteś miłośnikiem opalania, to właśnie tutaj powinieneś się udać.

A co mają nam do zaoferowania Złote Piaski? Przede wszystkim jest to trochę spokojniejsze, mniej zaludnione oraz bardziej zalesione (a więc oferujące lepsze schronienie przed słońcem) miejsce niż Słoneczny Brzeg. Kurort ten zaczyna tętnić życiem dopiero w nocy, kiedy to turyści zaczynają schodzić się do miejscowych barów i dyskotek. Jest to świetne miejsce dla wszystkich tych, którzy jadą na wakacje po to, by dobrze się bawić. Z kolei po całonocnej imprezie i zjedzeniu śniadania można wybrać się na relaks do parku wodnego Aquapolis, jednego z największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w tej części Europy.

Słoneczny Brzeg, Złote Piaski – dojazd własny, autokar, a może samolot?

Wybierając się na wakacje do Bułgarii, można liczyć na bardzo atrakcyjne ceny. Jeśli zdecydujemy się na przejazd własnym środkiem transportu, sam hotel wraz z wyżywieniem (śniadania i obiadokolacje) zarezerwujemy już za 900 zł/os. (nie licząc rabatów, które w niektórych okresach roku sięgają do 300-400 zł na os.). W przypadku autokaru kwota ta może być tylko niewiele wyższa i wynieść już od 1100-1200 zł/os. (ze śniadaniami i także nie uwzględniając promocji). Jednak podróż samochodem bądź autokarem do Bułgarii może być dla niektórych zbyt długa i męcząca. Czas przejazdu może wynieść nawet 24-30 godzin, dlatego też niezwykle atrakcyjną opcją na tym tle są…

… wczasy w Bułgarii z przelotem (latamy do Słonecznego Brzegu i do Złotych Piasków z Katowic), które mogą okazać się tylko nieznacznie droższe od wariantu autokarowego. Ceny w tym przypadku zaczynają się już od 1400-1500 zł/os. (ze śniadaniami i bez uwzględnienia promocji)! Od lat dużym powodzeniem wśród naszych klientów cieszą się oferowane przez nas wyjazdy 10- i 11-noclegowe, które można zarezerwować już za 1900-2000 zł/os. (ze śniadaniami i bez uwzględniania promocji). Jeśli tydzień wakacji to dla Ciebie za mało, a dwa tygodnie już za dużo, może to być dla Ciebie rozwiązanie idealne.

Bułgaria All Inclusive, czyli opcja dla wymagających

Wiele hoteli w Bułgarii oferuje wakacje w formie All Inclusive, a więc z pełnym wyżywieniem, przekąskami i napojami (w tym alkoholowymi) w cenie. I co ważne, nie muszą one być wcale drogie. Ceny wczasów All Inclusive w Bułgarii zaczynają się już od 1200-1300 zł/os. (bez uwzględnienia promocji), jeśli mowa o dojeździe własnym i autokarze (wariant autokarowy w takich cenach dostępny jest w terminach pozawakacyjnych), a jeśli chciałbyś wybrać się na nie samolotem, wówczas zapłacisz od 1700-1800 zł/os. (bez uwzględnienia promocji). Jak więc widzisz, Bułgaria pod względem cenowym jest kierunkiem nie do pokonania dla większości – o ile nie wszystkich – konkurentów.

Bułgaria – klimat, temperatura, opady

O tym, że Bułgaria oferuje znakomitą pogodę, nie trzeba się zbytnio rozpisywać, ale prezentujemy poniżej bardziej szczegółowe dane dotyczące pogody oraz opadów w Słonecznym Brzegu oraz Złotych Piaskach w poszczególnych miesiącach.

Jeśli idzie o średnie temperatury w Słonecznym Brzegu i Złotych Piaskach, to wyglądają dokładnie tak samo:

  • maj – 19°
  • czerwiec – 24°
  • lipiec – 27°
  • sierpień – 27°
  • wrzesień – 23°

Popatrzmy jeszcze na średnie temperatury wody w Słonecznym Brzegu i Złotych Piaskach:

  • maj – 14°
  • czerwiec – 19°
  • lipiec – 21°
  • sierpień – 23°
  • wrzesień – 21°

Natomiast opady deszczu w Bułgarii są zjawiskiem bardzo rzadkim. Najczęściej spotyka się je tutaj w miesiącach zimowych, natomiast od maja do września szansa na zmoknięcie jest tutaj niewielka (chyba, że w parku wodnym albo w morzu ;-)). Oczywiście mówimy o samym wybrzeżu, gdyż w regionach górskich przelotne deszcze zdarzają się częściej.

Ponieważ obraz (w szczególności ruchomy) mówi więcej niż słowa, podsuwamy także dwie relacje wideo z Bułgarii – jedną ze Złotych Piasków, drugą ze Słonecznego Brzegu: