Cała prawda o Free Ski – część 1

Free Ski, czyli karnet gratis? Dość romantyczna teoria. W dzisiejszych, totalnie merkantylnych czasach ktoś rozdaje karnety za darmo. Mit „skipassu gratis” wykreowało Val di Sole, a część biur podróży nadal trzyma się tego skutecznego chwytu marketingowego. Jaka jest prawda?

Jak łatwo przewidzieć, ceny noclegów w sezonie narciarskim zależą od nasilenia ruchu turystycznego i podobnie jest z karnetami. Mamy sezon wysoki, niski i terminy promocyjne. Najdrożej jest w Święta, w Sylwestra i w lutym. Przez większość grudnia i po połowie marca ceny spadają, niekiedy znacznie.

Wyobraźmy sobie teraz sytuację, w której 7 noclegów w hotelu kosztuje w sezonie np. 420 euro (Włochy – oficjalne ceny za średniej klasy hotel niedaleko wyciągów, śniadania i obiadokolacje). Wyobraźmy sobie, że dzieje się to w lutym, a więc ceny za karnet są wysokie. W Val di Sole skipass Super Skirama kosztuje 263 euro. Za pakiet 7 noclegów + skipass zapłacimy w sumie 683 euro.

A teraz, dla odmiany, załóżmy, że ten sam skipass kosztuje 110 euro, a noclegi nie 60, lecz 44 euro za noc. W efekcie za taki sam pakiet z karnetem zapłacimy 418 euro. A więc mniej niż sam hotel w sezonie! Jeśli dodatkowo karnetów nie odbiera się w kasie, ale wręcza nam je po przyjeździe na miejsce hotelarz lub rezydent biura, to mamy receptę na Free Ski a’la Val di Sole. Czyż nie wygląda na to, że skipass dostaliśmy gratis?

Niezależnie od tego, jak to działa, terminy Free Ski – czy to te na początku grudnia, czy te z końca marca i z kwietnia – są świetnym pomysłem na szusowanie za niewielkie pieniądze.

Obecnie już nie tylko Val di Sole stosuje ten model promocyjny. Karnet „gratis” za pośrednictwem hotelu lub biura gwarantują także stacje narciarskie w Alta Valtellinie:

  • Bormio i Santa Caterina Valfurva – rewelacyjne ceny karnetu w grudniu (do 24.12) i atrakcyjne od 14.03;
  • Livigno – bardzo dobre ceny karnetu w grudniu (do 19.12) i od 11.04 (warto podkreślić, że wiosenne free ski w Livigno zaczyna się zwykle później niż w innych regionach ze względu na to, że w tej wysoko położonej stacji sezon trwa długo).

Z kolei w Sestriere/Vialattea (ośrodku liczącym 400 km tras pomiędzy Sauze d’Oulx, Cesaną Torinese, Sestriere i Francją) ceny karnetów są bardzo atrakcyjne w grudniu (do 21.12), ale już na wiosnę zysk nie jest tak duży, jak w Val di Sole. Ponadto karnety kupuje się je normalnie w kasach.

Warto też wiedzieć, że zazwyczaj cena skipassu dla biur jest jeszcze niższa od oficjalnej promocyjnej i powinno być to wyraźnie widoczne w cenie pakietów. W każdym razie w ofercie Wygoda Travel jest to widoczne.

A jak radzą sobie z tematem Free Ski regiony wchodzące w skład obszaru Dolomiti Super Ski (Val di Fiemme, Val di Fassa, Valle Isarco, Kronplatz itd.) oraz inne kurorty w Alpach Zachodnich (Aosta: Monte Rosa, La Thuile, Cervinia; a także Prato Nevoso)? O tym w kolejnym wpisie.