Chorwacja - co zwiedzić?

Chorwacja – 10 miejsc, które musisz odwiedzić

Jeśli wybierasz się w tym roku do Chorwacji, koniecznie zapoznaj się z naszym zestawieniem 10 miejsc, których odwiedzenie wręcz musisz rozważyć.

1) Dubrownik. Dla tych, którzy Chorwację już znają, sprawa oczywista. To miasto, położone na południu Dalmacji, nazywane jest „Perłą Adriatyku”. Wspaniały port, tysiące pomarańczowych dachów, forteca Lovrijenac, potężne mury obronne, a to wszystko położone tuż przy klifach. Niesamowite połączenie, które trzeba zobaczyć na własne oczy. Uwaga – najpiękniejszy widok rozciąga się z góry Srd, na którą można dostać się kolejką linową.

dubrovnik

2) Park Narodowy Mljet. Jeśli mowa o Dubrowniku, to trzeba przy okazji wspomnieć o położonej niewiele na zachód od niego wyspie Mljet. Na jej sporej części (około jedna trzecia) rozciąga się przepiękny Park Narodowy Mljet, pełen słonowodnych jezior, gęstych lasów piniowych oraz zacienionych lagun. To prawdziwy raj na ziemi, wprost stworzony do relaksu na plaży, hikingu, wycieczek rowerowych czy pływaniu kajakiem po jeziorach. Polecamy także odwiedzenie mieszczącej się na Mljet Jaskini Odyseusza.

Park Narodowy Mljet

3) Makarska. Jeśli będziecie na południu Dalmacji, koniecznie odwiedź to portowe miasteczko. Znajdziesz tu piękne plaże i barwną promenadę, a także wybierzesz się na jeden z licznych festiwali, udasz się promem na wycieczkę na Wyspę Brać, spróbujesz sportów ekstremalnych, pojeździsz motorówką czy skoczysz na bungee. Choć jest to największa miejscowość letniskowa na Riwierze Makarskiej (niespełna 15 tysięcy mieszkańców), jest to nieco spokojniejsze miejsce od pobliskich, bardziej imprezowych miejscowości.

Makarska

Makarska

4) Split. Jedno z najpopularniejszych miejsc w Chorwacji. Choć to całkiem sporej wielkości i gwarne miasto (blisko 180 tysięcy mieszkańców), warto się do niego wybrać, aby zobaczyć fantastyczną, gotycko-renesansową architekturę, której prawdziwym ukoronowaniem jest wspaniały Pałac Dioklecjana, wybudowany między 298 a 305 rokiem naszej ery, znajdujący się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jest to doskonałe miejsce na spacery, przerwę w klimatycznej kawiarence czy zakupy.

Split

Split

5) Park Narodowy Krka. Jeśli znudzi Ci się zwiedzanie chorwackich miasteczek, a jednocześnie będziesz potrzebować przerwy od leżenia „plackiem” na plaży, zaplanuj wycieczkę do Parku Narodowego Krka, położonego w środkowej części Dalmacji. To miejsce, w którym odpoczniesz, obcując z przyrodą, jeziorami o przejrzystej, niebiesko-zielonej wodzie (w których, nadmieńmy, można zażywać kąpieli) oraz malowniczymi wodospadami. Na miejscu warto odwiedzić klasztor położony na Jeziorze Visovac.

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

6) Rovinj. Większość popularnych i wartych odwiedzenia miejsc w Chorwacji jest położona w Dalmacji, ale Istria także ma się czym pochwalić. Przede wszystkim mowa o tradycyjnej wiosce rybackiej Rovinj (13,5 tysięcy mieszkańców). Jest to jedna z najbardziej urokliwych miejscowości na terenie Chorwacji. Spacery tutejszymi uliczkami należą do niezapomnianych. Przechadzając się nimi, waszym oczom ukaże się szereg zabytków – bram, katedr czy kościołów, a także ratusz. Co ciekawe, jedną trzecią mieszkańców Rovinj stanowią Włosi.

Rovinj

Rovinj

7) Zagrzeb. Stolica Chorwacji i zarazem jej największe miasto (niespełna 800 tysięcy mieszkańców). To ośrodek nie tylko administracyjny, ale również kulturalny i edukacyjny. Na terenie Zagrzebia znajdują się liczne muzea, restauracje, kawiarnie, sklepy, a także średniowieczne alejki czy parki. Będąc tutaj, nie sposób pominąć Stare Miasto – dzielnicę Gornji Grad. A gdy znudzi Ci się miejski klimat, będziesz mógł wybrać się w pobliskie góry w regionie Zagorje.

Zagrzeb

Zagrzeb

8) Korcula. Wyspa położona w południowej części Dalmacji, zamieszkała przez około 17 tysięcy osób, znana przede wszystkim z tego, że urodził się na niej sławny kupiec i podróżnik, Marco Polo. To cudowne miejsce, wypełnione wenecką, renesansową architekturą, a także gęstymi lasami, winnicami, gajami oliwnymi, urokliwymi wioskami oraz piaszczystymi plażami (rzadkość w Chorwacji). Zdecydowanie jedna z najpiękniejszych chorwackich wysp (których jest w tym kraju sumie przeszło tysiąc!).

Korcula

Korcula

9) Trogir. 11-tysięczne, przepiękne portowe miasteczko, położone w środkowej Dalmacji, nieopodal Splitu. Tutejsza starówka, pamiętająca trzeci wiek przed naszą erą (na każdym kroku czuć, jak stare jest to miejsce), to obowiązkowe miejsce na spacer. Będąc na miejscu, koniecznie zobacz Bramę Lądową, Pałac Stafileo, Katedrę św. Wawrzyńca oraz Pałac Ćipiko. Jeśli tylko pozwoli Ci na to czas, poczekaj, aż zajdzie słońce i napawaj się cudownym, nocnym Trogirem. W 1997 roku miasteczko zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzitwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Trogir

Trogir

10) Park Narodowy Jezior Plitwickich. To miejsce znalazło się już w wielu zestawieniach najpiękniejszych miejsc na kuli ziemskiej. Rzeczywiście, trudno oprzeć się jego urokowi. To połączenie 16 kolorowych jezior (widać tu odcienie turkusu, zieleni czy błękitu), składające się także z licznych wodospadów (mniejszych i większych) oraz gęsto porośnięte. Na spacer wśród tych wspaniałych krajobrazów najlepiej poświęcić cały dzień. Park Narodowy Jezior Plitwickich wpisany jest na Listę Światowego Dziedzitwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Park Narodowy Jezior Plitwickich / Plitvice

Park Narodowy Jezior Plitwickich / Plitvice

Oczywiście poza powyższymi miejscami Chorwacja może poszczycić się jeszcze wieloma innymi, które bez wątpienia warto odwiedzić. Jednak spisanie ich wszystkich mogłoby być niewykonalne, bowiem poza tymi bardziej znanymi jest tu także całe mnóstwo mniej popularnych, a także wręcz nieznanych. Jeśli masz swoje ulubione, a nie wymieniliśmy ich powyżej, to koniecznie wspomnij o nich w komentarzach 🙂