Chorwacja - wakacje

Chorwacja – najpopularniejsze regiony, plaże, transport, ceny, pogoda, klimat

W ostatnich latach Chorwacja urosła do rangi topowego kierunku wyjazdów wakacyjnych wśród Polaków. Nie ma się temu co dziwić, w końcu jest to kraj piękny, pogodny i położony stosunkowo niedaleko. A do tego ceny wczasów w tej części Europy są niezwykle atrakcyjne. Gdzie dokładnie warto jechać i dlaczego?

Jeśli szukasz miejsca na wczasy w Chorwacji, w praktyce możesz wybierać pomiędzy dwiema jej częściami – położoną na północy Istrią oraz leżącą bardziej na południu Dalmacją (można do nich dołączyć jeszcze trochę mniej popularny Kvarner). W obrębie tej drugiej znajduje się jeden z popularniejszych chorwackich regionów – Riwiera Makarska – który cieszy się dużą popularnością w naszej ofercie od wielu sezonów.

Zaletą Istrii są nie tylko piękne widoki, ale również wyraźnie mniejsza odległość od Polski niż w przypadku Riwiery Makarskiej. Przykładowo – granicę w Chyżnem dzieli od tej części Chorwacji około 900 kilometrów, a więc dojazd na miejsce powinien zająć 10-12 godzin. Z kolei trasa z tego samego miejsca na Riwierę Makarską liczyć może 1000-1200 kilometrów. Czas dojazdu powinien w wynieść tutaj 12-15 godzin (końcowy fragment trasy odbywać się może już drogami lokalnymi, a nie autostradą). Jednak Riwiera Makarska zrewanżuje się na pewno bardziej południowym, jeszcze cieplejszym klimatem.

Chorwacja – plaże

Warto zaznaczyć, że Istria to nie tylko piękne widoki oraz stosunkowo szybki dojazd, ale również wyraźna przewaga plaż betonowych nad kamienistymi/żwirkowymi (których jest w Chorwacji zdecydowanie najwięcej) oraz piaszczystymi (które na Istrii należą do absolutnej rzadkości). W większości są one oczywiście zadbane i zapewniają komfortowe zejście do morza, ale nie wszystkim taka forma wypoczynku na plaży będzie odpowiadać. Dalmacja – w tym oferowana przez nas Riwiera Makarska – to już z kolei niemal tylko i wyłącznie plaże kamieniste/żwirkowe. Zdarzają się tu nawet fragmenty linii brzegowej, na których dominuje piasek. Plaże piaszczyste można znaleźć m.in. na Riwierze Omiś, na wyspie Korcula czy na wyspie Hvar.

Chorwacja – z dojazdem własnym albo autokarem

Prawie wszystkie wyjazdy wakacyjne do Chorwacji odbywają się albo z dojazdem własnym, albo autokarowym, co wynika zarówno ze wspomnianej już wcześniej, stosunkowo niewielkiej odległości od Polski, a także z bardzo wysokiego kosztu połączeń lotniczych między Polską a Chorwacją. Planując wyjazd z transportem własnym, możemy liczyć na ceny zaczynające się od 500-600 zł/os. (apartamenty), natomiast chcąc wyjechać do Chorwacji autokarem, możemy znaleźć oferty z cenami od 900-1000 zł/os. bądź jeszcze niższymi w okresach promocji, np. First Minute (również apartamenty). Wśród propozycji wyjazdów wakacyjnych w Chorwacji (czy to na Istrii, czy w Dalmacji) przeważają apartamenty bez wyżywienia (choć w niektórych z nich jest ono oferowane), ale w naszej ofercie znajdziecie także hotele z wyżywieniem HB (śniadania i obiadokolacje). Jeśli preferujesz taką formę pobytu, możesz liczyć na ceny zaczynające się od 1100-1200 zł/os. w przypadku dojazdu własnego i od 1500 zł/os. w przypadku oferty z przejazdem autokarowym.

Chorwacja – klimat, temperatura, opady

Chorwacja kusi klimatem. Iście wakacyjna pogoda zaczyna się tutaj już w maju, a kończy dopiero w drugiej połowie września. Na Istrii średnie temperatury wyglądają następująco:

  • maj – 20°
  • czerwiec – 24°
  • lipiec – 30°
  • sierpień – 28°
  • wrzesień – 23°

Z kolei wybierając się w region Dalmacji, możemy spodziewać się jeszcze wyższych temperatur:

  • maj – 22°
  • czerwiec – 26°
  • lipiec – 31°
  • sierpień – 30°
  • wrzesień – 25°

A co z opadami? Zdarzają się rzadko, przeważnie są obfite, ale za to bardzo krótkie. Pogoda w klimacie chorwackim zmienia się czasem bardzo szybko, wręcz błyskawicznie. Jednak, wybierając się na wakacje do Chorwacji w sezonie (maj-wrzesień) na tydzień, może być tak, że opadów nie uświadczymy wcale.

Jeśli chcesz poczuć klimat Chorwacji, polecamy poniższy materiał. Wprawdzie zawiera ujęcia tylko z Breli, ale uwierzcie nam, że tak piękna jest CAŁA Chorwacja 🙂