Co warto wiedzieć o Bułgarii?

Co warto wiedzieć o Bułgarii? 10 interesujących faktów

Wybierasz się na wakacje w Bułgarii? Jeśli tak, powinno zainteresować Cię 10 ciekawych informacji na temat tego pięknego kraju, które zebraliśmy w poniższym artykule.

Cześć z nich może jest Ci już znana, ale prawdopodobnie nie znałeś wszystkich spośród tych 10 interesujących faktów na temat Bułgarii. A zatem…

1) Odwrotne kiwanie głową. Bułgarzy na potwierdzenie kiwają głową w poziomie, natomiast gdy chcą czemuś zaprzeczyć – w pionie. A zatem na odwrót niż w większości krajów świata. Warto o tym pamiętać, np. gdy kelner w restauracji zapyta nas, czy zjedzone właśnie danie nam smakowało 😉

2) Najlepszy jogurt na świecie. Mówi się, że powstaje on właśnie w Bułgarii. Ponoć to on jest źródłem długowieczności Bułgarów. Z czego to wynika? Jednym z powodów ma być zawartość bakterii Lactobacillus bulgaricus, którą można znaleźć tylko w bułgarskim powietrzu.

3) Przepiękne róże. Są one jednym z głównych produktów eksportowych w Bułgarii. To z nich bierze się około 85% oleju różanego na świecie, będącego ważnym składnikiem perfum. Jeśli chcecie zobaczyć przepiękne zbiory róż w Bułgarii, wybierzcie się tutaj w maju albo w czerwcu.

4) Ojczyzna cyrylicy. Jeśli wydaje Wam się, że cyrylica narodziła się w Rosji, to jesteście w błędzie. Wcześniej pojawiła się ona w Bułgarii, a to za sprawą dwójki misjonarzy – braci Cyryla i Metodego – którzy przybyli na tutejsze ziemie, aby nauczać miejscowych pogan.

5) Pierwszy złoty skarb na świecie. Złoto kojarzy nam się przeważnie z innymi rejonami świata, ale to właśnie na terenach dzisiejszej Bułgarii – na zachód od Warny, niedaleko Morza Czarnego – odkryto najstarszy zbiór złotych kosztowności. Został on pogrzebany na rozległym cmentarzysku, w blisko 300 grobach, datowanych na lata 4560-4450 p.n.e.

6) Rakija – narodowy trunek. O nim akurat większość z nas prawdopodobnie słyszała choć raz. Każdy, kto jeszcze rakii nie próbował, powinien koniecznie nadrobić zaległości, będąc w Bułgarii. Możecie skosztować tej sklepowej, o 40-procentowej zawartości alkoholu, albo pochodzącej z domowej produkcji, w której może znajdować się nawet przeszło 80% alkoholu!

7) Biało-czerwone święto – Martenica. Jeśli zdarzy się Wam być w Bułgarii 1 marca, to na pewno natkniecie się na bułgarsko-indoirański zwyczaj, którym od 681 roku wita się w Bułgarii wiosnę. Podczas Martenicy Bułgarzy, która trwa zwykle kilka dni, Bułgarzy obdarowują się wzajemnie biało-czerwonymi gałgankami w formie laleczek, plecionek czy pomponików.

8) Bułgarskie dudy. Bułgarzy są dumnie ze swojego instrumentu o nazwie kaba gajda. To ludowy dęty instrument muzyczny, składający się z mieszka ze skóry zwierzęcej (owczej czy koziej) i dwóch piszczałek. Gajdę (nie kaba gajdę, która to jest typowa dla Bułgarów) można usłyszeć także w Albanii, Macedonii, Turcji czy Grecji.

9) Kraina winem płynąca. Istnieją silne dowody mówiące o tym, że na terenach obecnej Bułgarii wino produkowano jeszcze w… epoce kamienia łupanego. A nawet, jeśli nie jest to prawdą, to niezaprzeczalnym faktem pozostaje, że Bułgaria – pomimo pewnego przestoju po upadku komunizmu – jednym z czołowych producentów wina na świecie.

10) Jedne z najstarszych miast Europy. W Bułgarii znajdują się dwa miasta, które znajdują się w ścisłej czołówce najstarszych na Starym Kontynencie. Pierwsze z nich to stolica – Warna (5000 r. p.n.e.), a drugie – Płowdiw (4000 r. p.n.e.). Warna znajduje się na 5 miejscu zestawienia, a Płowdiw na 11.