Dolina Pitztal - narty

Dolina Pitztal – narty na lodowcu (i nie tylko) dla każdego

Dolina Pitztal – położona 50 km na zachód od Innsbrucka, na wysokości 1450-3440 m n.p.m. – to świetne miejsce zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących narciarzy, którzy szukają przyjaznego ośrodka o doskonałej infrastrukturze, funkcjonującego przez większą część roku.

Doskonałe warunki śniegowe utrzymują się tutaj od listopada do maja, przy czym dolne partie stoków są okresowo naśnieżane. Z Mittelberg kursuje szybka kolej naziemna, która dowozi na wysokość 2800 m n.p.m. w zaledwie kilka minut. Co ciekawe, ośrodek posiada najwyżej położoną kolejkę linową w Austrii, dzięki czemu dojeżdżający na szczyt (3440 m n.p.m.) mogą podziwiać przepiękną panoramę Alp.

Na obszarze Pitztal znajdują się trzy tereny narciarskie:

  • na lodowcu Pitztaler Gletscher (3440 m n.p.m.),
  • na szczytach Hochzeiger (2560 m n.p.m.)
  • Rifflsee Hütte (2293 m n.p.m.).

To doskonała lokalizacja do uprawiania wszelkich sportów zimowych, także snowboardu. Świetnie wyposażony park snowboardowy oferuje halfpipe, quaterpipe oraz high jumps.

Dolina Pitztal – narty dla każdego

Wiele szkół narciarskich działających na lodowcu organizuje lekcje dla wszystkich grup wiekowych. Stoki treningowe znajdują się m.in. przy wyciągu Liss. Na lodowcu Pitztaler Gletchser funkcjonuje aż 40 km szerokich i przyjaznych dla początkujących nartostrad.

Osoby, które opanowały jazdę na nartach w stopniu średniozaawansowanym, mogą poruszać się po czerwonych trasach, których jest w sumie 82 km. Najtrudniejsze trasy, wymagające doświadczenia w sportach zimowych, znajdują się poniżej schroniska Riifflsee. Niektóre z nich, m.in. z Braunschweiger Hütte do Mittelberg, najlepiej przemierzać w towarzystwie przewodnika. Kilkanaście kilometrów wymagająch tras znajduje się także na Hochspitze.

Część tras została wytyczona na dużych wysokościach – powyżej 2800 m n.p.m. Szczególnie polecamy wysokogórską trasę wokół jeziora Rifflsee. Najdłuższy odcinek o średnim stopniu trudności – St. Leonard – to gratka dla osób, które pragną poczuć prawdziwy górski klimat.

Dolina Pitztal – trasy i wyciągi

Pitztaler Gletscher (Wyciąg z Mittelberg) – niemal 70 km tras narciarskich, z czego 15 km tras niebieskich, 40 – czerwonych i 13 – czarnych. W ośrodku znajdują się dwa wyciągi orczykowe, gondole oraz wyciąg krzesełkowy. Trasy ciągną się na wysokości od 1740 do 3440 m. n.p.m. Do Pitztaler kursuje bezpłatny ski-bus.

Hochzeiger – 54 km tras narciarskich, z czego ponad połowa czerwonych. Po cztery wyciągi orczykowe i krzesełkowe oraz jeden gondolowy. Szusowanie na wysokości od 1450 do 2450 m. n.p.m. Teren jest szczególnie polecany narciarzom, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportami zimowymi.

Rifflsee – kolejka linowa z Mandarfen. 31 km zróżnicowanych tras narciarskich; dwa wyciągi orczykowe, trzy krzesełkowe i jeden gondolowy. Obszar jest dedykowany początkującym narciarzom i posiada specjalnie wydzielone wyciągi.

Wyjazdy do Doliny Pitztal z Polski

Samodzielny przelot i zakwaterowanie w dolinie Pitztal mogą generować spore koszta. Najlepszą alternatywą dla indywidualnych wypraw jest skorzystanie z gotowych pakietów narciarskich, zawierających pobyt w hotelu, opcjonalnie przejazd autokarem z większości regionów Polski, opiekę rezydenta, ubezpieczenie podstawowe i NNW z włączeniem sportów zimowych oraz – co szczególnie istotne – karnet obowiązujący na czas pobytu.

Pakiety są szczególnie polecane osobom, które zabierają w podróż własny sprzęt i chcą zaoszczędzić na opłatach transportowych. Korzystając z naszej oferty, nie musisz martwić się o dopełnienie dodatkowych formalności i ponoszenie kosztów związanych z transportem oraz możliwością korzystania z wyciągów i tras narciarskich na miejscu.

A jak wygląda szusowanie na lodowcu Pitztal, zobaczycie na poniższym – krótkim, ale efektownym – filmie 🙂