austria-hinterstoder

Regiony Kasberg i Hinterstoder – poznajcie nowości w naszej ofercie!

Kasberg i Hinterstoder to dwie stacje narciarskie, do których dotrzecie z Polski w zaledwie parę godzin. Są położone w regionie Górna Austria, około 200 km na zachód od Wiednia, u stóp pasma Totes Gebirge. Każda ze stacji oferuje około 40 km tras, które pokonamy bez odpinania nart. Dla porównania: największy w Polsce kompleks narciarski w Szczyrku też oferuje około 40 km tras, tyle, że podzielone na kilka mniejszych ośrodków. A stacja narciarska Kasprowy Wierch, położona na podobnych wysokościach, jak Kasberg i Hinterstoder, oferuje zaledwie 12 km tras. Nie dziwi więc popularność austriackich ośrodków, do których dotrzemy z Krakowa w ok. 6 godzin jazdy.

Hinterstoder

Ta stacja narciarska ma wyjątkowo wygodną lokalizację. Zaledwie 10 km od autostrady A9 i stacji kolejowej pozwala na naprawdę szybkie i łatwe dotarcie na miejsce, nawet, jeśli nie poruszamy się własnym samochodem, tylko na przykład pociągiem. Co więcej, wyciągi narciarskie poprowadzono niemal z centrum miasteczka, więc dotarcie do nich nie sprawia problemu nawet z bardziej odległych hoteli – dzięki doskonale zorganizowanej sieci skibusów. Korzystając z transportu publicznego lub po prostu własnych nóg dotrzemy również do innych atrakcji miasteczka, do których trzeba zaliczyć muzeum alpejskie, barokowy kościół, oświetlony tor saneczkowy, tor do curlingu i gęstą sieć tras biegowych. Ale głównym powodem, dla którego zimą Hinterstoder jest pełne gości, są wyciągi i trasy narciarskie. Są zlokalizowane na wysokości 600 – 2000 m n.p.m., przede wszystkim na północnych zboczach góry Hutterer Höss, należącej do pasma Totes Gebirge. Doskonałe warunki śniegowe zapewnia nie tylko wysokość i położenie stacji, lecz także system sztucznego naśnieżania, którym objęte jest 90% tras. Dzięki temu w Hinterstoder możemy cieszyć się długim sezonem, trwającym od końca listopada do połowy kwietnia. Najsłynniejszą trasą, jaką można szusować w Hinterstoder, jest bez wątpienia pucharowa trasa Hannesa Trinkla. Trasa ta była kilkakrotnie areną zmagań zawodników podczas zawodów Pucharu Świata w Narciarstwie Alpejskim. Innym wyzwaniem może być czarna trasa o nazwie „Inferno”, na której nachylenie sięga 70%. Ale w Hinterstoder znajdziemy także wiele tras łagodniejszych, widokowych i familijnych. Szczególnie wiele tras niebieskich zlokalizowano w górnej części ośrodka, blisko szczytu Schafkogel (2000 m n.p.m.).

austria-kasberg

Kasberg

Stacja narciarska Kasberg – Grünau to ośrodek podobnej wielkości, jak Hinterstoder. Reklamuje się przede wszystkim jako stacja przyjazna dla rodzin, z bogatą ofertą dla dzieciaków. Składają się na nią: duży plac zimowych zabaw dla dzieci, jedna z najlepszych w Austrii szkółek narciarskich oraz obszerny wydzielony teren do nauki każdy (Kid’s Ski Arena). Jeśli dodamy do tego niewielką odległość od Polski i hotele, które w większości znajdują się blisko wyciągów, otrzymamy znakomite miejsce na spędzenie rodzinnych ferii. Wyciągi i trasy na stacji Kasberg rozlokowano na wysokości 600 – 1600 m n.p.m., na północnych zboczach góry Spitzplaneck (1617 m). Sezon narciarski trwa na Kasbergu od początku grudnia do końca marca, a dobre warunki śniegowe zapewnia system sztucznego naśnieżania, który obejmuje 80% stacji. Z 40 km tras, jakie oddano do dyspozycji narciarzom, połowa to trasy niebieskie. Najmniej tras ma kolor czarny, zaledwie 3 km. Jedną z ciekawszych tras jest najdłuższy zjazd – 6 km rodzinna trasa prowadząca do dolnej stacji wyciągów. Na terenie stacji Kasberg znajdziemy także klimatyczne chaty góralskie oraz restauracje i gospody, oferujące lokalne przysmaki. Z wielu miejsc rozpościerają się przepiękne widoki na masywy Totes Gebirge i Dachstein. To wszystko sprawia, że Kasberg jest idealnym miejscem dla tych, którzy preferują rekreacyjną jazdę i korzystanie z uroków życia w niepowtarzalnym klimacie alpejskiego przedgórza.