narty samolotem z Katowic

Lotnisko Katowice – 10 rzeczy, które warto wiedzieć

Lotnisko Katowice jest jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce. Jest bramą na świat nie tylko dla mieszkańców Śląska, ale także Małopolski, Opolszczyzny i innych południowych regionów kraju, a nawet dla Czechów z okolic Ostrawy. Oprócz lotów linii regularnych lotnisko Katowice jest jedną z największych w Polsce baz dla lotów czarterowych i bazą dla popularnej taniej linii Wizzair. Wygoda Travel wielokrotnie organizowała wczasy na bazie połączeń właśnie z tego portu lotniczego, ostatnio w lecie do Bułgarii, Czarnogóry, Grecji i Włoch. A w nadchodzącym sezonie zimowym proponujemy loty z Katowic do większości regionów narciarskich Włoch i niektórych regionów we Francji. To atrakcyjna oferta szczególnie dla mieszkańców Śląska i Małopolski, ponieważ daty lotów są dopasowane do terminów ferii w tych województwach. Dodatkowo teraz loty z Katowic obniżyliśmy o nawet 450 zł/para! Co jeszcze warto wiedzieć o katowickim lotnisku?

  1. To najwyżej położone lotnisko cywilne w Polsce. Znajduje się na wysokości 303 m n.p.m.
  2. Lotnisko Katowice jest czwarte w Polsce pod względem liczby pasażerów. W 2015 roku skorzystało z niego ponad 3 mln osób.
  3. Lotnisko w Krakowie – Balicach nosi imię Jana Pawła II, Warszawskie Okęcie – Fryderyka Chopina, a Gdańsk – Rębiechowo imię Lecha Wałęsy. Lotnisko w Katowicach nie ma oficjalnego patrona – oficjalna nazwa lotniska brzmi: Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach. Używana jest też międzynarodowa nazwa Katowice Airport.
  4. Lotnisko powstało na terenie dawnego lotniska wybudowanego przez Niemców podczas II wojny światowej. Loty cywilne odbywają sie tutaj od 1966 roku.
  5. Pas startowy o długości 3200 m, oddany do użytku w maju 2015 roku, jest jednym z najdłuższych w Polsce. Tylko warszawskie Okęcie i lotnisko wojskowe w Powidzu dysponują dłuższymi pasami.
  6. Lotnisko jest położone ok. 30 km od centrum Katowic, na pograniczu powiatów tarnogórskiego i będzińskiego. Dzięki rozbudowanej sieci drogowej bez problemu można się tu dostać samochodem. Droga nr 913, bezpośrednio prowadząca do lotniska, jest połączona od wschodu z trasą S1, którą szybko dotrzecie do Częstochowy, Łodzi czy Krakowa, a od zachodu z południową częścią autostrady A1, prowadzącą od czeskiej Ostrawy przez Gliwice.
  7. Wg Google Maps, co potwierdzają nasze osobiste doświadczenia, czas przejazdu na lotnisko z centrum Katowic to ok. 30 min., a z centrum Krakowa to ok. 1 h 20 min.
  8. Na lotnisku Katowice znajdują się trzy obszerne parkingi, na których łącznie pomieści się ponad 1200 samochodów. Koszt zostawienia auta na tydzień na niestrzeżonym parkingu to ok. 70 zł, chociaż – UWAGA – ostatnio na stronie internetowej lotniska widzieliśmy promocję – parking za 39 zł na tydzień. Tak, czy inaczej warto zarezerwować wcześniej miejsce on-line – można liczyć na zniżki.
  9. Ponadto z centrum Katowic, a także z Sosnowca, Bytomia, Gliwic, Rybnika, Krakowa, Częstochowy i czeskiej Ostrawy dojedziecie na lotnisko kilkoma liniami autobusowymi różnych przewoźników. W przypadku wielu linii godziny kursowania autobusów są dopasowane do godzin przylotów i odlotów samolotów Wizzair. Więcej informacji na stronie lotniska.
  10. Największym samolotem, jaki wylądował w Katowicach, był An-225 Mrija. Ten sześciosilnikowy, zdolny zabrać 250 ton ładunku kolos odwiedził Śląsk w 2005 roku. Wyobraźcie sobie, że ten gigant został wyprodukowany tylko w jednym egzemplarzu! I pali 18 ton paliwa na godzinę lotu … 🙂

Lista ofert na narty samolotem