Malta

Malta – 8 miejsc, które trzeba zobaczyć

Malta pojawiła się w naszej ofercie w sezonie 2014/2015 i od razu zaskarbiła sobie sympatię całego naszego zespołu. Pisząc wprost – każdy zaczął marzyć o wakacjach na tym przepięknym archipelagu 🙂 Rzeczywiście, jest tutaj gdzie się opalać, gdzie pływać i oczywiście jest także co zwiedzać.

Aby ułatwić Ci przygotowanie się do wakacji na Malcie, przygotowaliśmy listę 8 atrakcji, które bez wątpienia warto włączyć do swojego planu zwiedzania. Zestawienie zaczynamy od…

1) Valletta

… maltańskiej stolicy, która urzeka już za dnia, a jeszcze więcej uroku zyskuje, gdy zacznie zachodzić słońce. Jest to pierwsze miasto w Europie, które zostało zaplanowane i wybudowane od zera. Miało to miejsce w XVI wieku. Jego budowa potrwała zaledwie 15 lat, co daje jeden z najlepszych wyników na świecie!

Valletta (Malta)

2) Cytadela (Gozo)

Jak pewnie już wiesz, Malta to nie wyspa, a cały archipelag wysp. Drugą co do wielkości, zaraz po Malcie, jest Gozo, której największą atrakcją jest wspaniała Cytadela, pamiętająca okres średniowiecza. Kiedyś stanowiła schronienie przed piratami dla wszystkich mieszkańców miasta (zwanego także Rabat), a dziś jest jednym z ulubionych miejsc wśród turystów.

Cittadella (Gozo)

3) Megalityczne świątynie

To niesamowite, ale Malta to jedno z pierwszych miejsc, w których pojawiła się cywilizacja (podobno już w 5000 r. p.n.e.). Jedną z pamiątek po pierwszych cywilizowanych mieszkańcach tych terenów są megalityczne świątynie (a dokładnie pozostałe po nich ruiny), starsze niż Wielka Piramida i Stonehenge! Ich początki sięgają 3600 r. p.n.e.!

Megalityczne świątynie na Malcie

4) Lazurowe Okno

Miejsce polecane wszystkim, ale w szczególności miłośnikom kinematografii. To właśnie tutaj kręcono zdjęcia do takich filmów/seriali, jak „Hrabia Monte Christo”, „Odyseja” czy „Gra o tron”. Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc całej Malty. Piękne tak za dnia, jak i przy zachodzącym słońcu oraz wieczorem.

Lazurowe Okno (Malta)

5) Jaskinia Kalipso

Nie jest to wprawdzie potwierdzone, ale mówi się, że Jaskinia Kalipso to ta, o której wielki Homer pisał w „Odysei”. Jej wnętrze nie jest może wyjątkowe, za to widoki, które rozciągają się spod wejścia do niej, zapierają dech w piersiach!

Jaskinia Kalipso (Malta)

6) Wioska Popeya

Jedno z najbardziej kolorowych miejsc w tej części świata. Wioska, położona niedaleko miejscowości Melieha, została wybudowana z myślą o filmie Disneya w 1979 roku, a w 1980 rozpoczęto zdjęcia. Do dzisiaj jest to jedno z ciekawszych miejsc do odwiedzenia na Malcie. Podczas pobytu w wiosce można zajrzeć do domków, spotkać bohaterów filmów, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Na miejscu znajduje się także aquapark!

Jaskinia Popeya (Malta)

7) Blue Grotto

Położone na południowym brzegu Malty jaskinie z lazurową wodą zostałwy wyrzeźbione przez morze w skalistych brzegach. Najpiękniej jest tutaj w słoneczne dni, kiedy to możemy podziwiać niesamowitą barwę wody oraz ścian samych jaskiń.

Blue Grotto (Malta)

8) Ghajn Tuffieha

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć jednej z najpiękniejszych plaż na Malcie. Jest to jednocześnie jedna z nielicznych plaż piaszczystych, uczęszczanych przez turystów (większość jest kamienista). Należy w drodze do niej pokonać dwieście schodów, ale bez wątpienia warto to zrobić!

Ghajn Tuffieha (Malta)

Jeśli są jakieś miejsca, które chciałbyś polecić, zapraszamy do komentarzy 🙂

A jeśli planujesz wybrać się na Maltę, zapraszamy do naszej oferty wakacji na Malcie.