marcialonga

Marcialonga – prawdziwe święto biegów narciarskich w Val di Fiemme i Val di Fassa

Jak co roku, już po raz 44 w ostatni weekend stycznia w Val di Fiemme i Val di Fassa odbyła się Marcialonga. To jeden z najbardziej znanych maratonów narciarskich, który przyciąga tysiące uczestników i kibiców. Cała dolina, a właściwie dwie, żyje tym narciarskim świętem!

To najdłuższy i najbardziej znany we Włoszech maraton narciarski

Marcialonga jest rozgrywana w dwóch wariantach, klasycznym i light. Wariant klasyczny to trasa 70 km, przebiegająca od Moeny do Canazei i potem z powrotem do Cavalese. Wariant light liczy sobie 45 km i kończy się w Predazzo. W przypadku problemów ze śniegiem, jak na przykład w tym roku (całą trasę trzeba było naśnieżać sztucznie), dystanse są skracane odpowiednio do 57 i 32 km. Zawodnicy biegną techniką klasyczną trasą, która częściowo biegnie letnimi ścieżkami rowerowymi i spacerowymi, a częściowo po prostu uliczkami miasteczek i drogami. To powoduje, że gorący doping w wykonaniu mieszkańców i turystów towarzyszy zawodnikom na całej trasie. Jednym zdaniem: nie da się być w tym czasie w Val di Fiemme czy Fassa, i nie zauważyć Marcialongi.

marcialonga

 

Tłumy zawodników i kibiców

Nie bez powodu napisaliśmy, że Marcialonga przyciąga tysiące zawodników – amatorów i profesjonalistów. W tym roku łącznie w zawodach na wszystkich dystansach wydano 7000 numerów startowych! Wyraźną liczebną przewagę mają mężczyźni – Pań wystartowało w tym roku zaledwie 1120. Najszybszy zawodnik pokonał trasę 57 km w nieco ponad dwie godziny, a najszybsza z kobiet – w dwie godziny i dwadzieścia minut. Przekrój wiekowy zawodników jest naprawdę imponujący: na najdłuższym dystansie najmłodszy zawodnik miał 18 lat (młodsi biegacze mogą startować tylko na krótszym dystansie), a najstarszy 85 lat! Oprócz zawodów dla dorosłych rozgrywane są też zawody dla młodzieży (12 – 20 lat). Marcialonga to także najstarszy z narciarskich maratonów we Włoszech. Pierwsze zawody – tylko dla mężczyzn – zorganizowano w 1971 roku, siedem lat później do rywalizacji dołączyły kobiety.

marcialonga

 

Nie tylko zawody

Marcialonga to nie tylko pojedynczy wyścig, to cały weekend wypełniony różnymi eventami. Jeśli chodzi o imprezy towarzyszące, to warto zwrócić uwagę na zawody dla dzieci. Są one organizowane w Predazzo, w dwóch grupach wiekowych, dla dzieci 6 do 12 lat na trasie 3 km, oraz dla maluszków do 6 roku życia. A latem na tych samych trasach, co Marcialonga, są rozgrywane popularne zawody rowerowe (kolarstwo szosowe – Marcialonga Cycling – w czerwcu) i biegowe (bieg przełajowy – Marcialonga Running – we wrześniu).

marcialonga

 

Val di Fiemme – miejscówka dla biegaczy

Val di Fiemme do znakomite miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego. Choć trasy, na których rozgrywana jest Marcialonga, rzadko są naśnieżone porządnie poza zawodami i służą głównie rowerzystom i spacerowiczom, to w okolicy znajdują się dwa profesjonalne stadiony, przez cały zimowy sezon specjalnie przygotowane do treningów: Passo Lavazé i Stadion w Lago di Tesero. Można na nich pod okiem fachowego instruktora, rozpocząć przygodę z biegami narciarskimi. Początkującym polecamy zwłaszcza obiekt w Tesero, z bogatym zapleczem i wypożyczalnią sprzętu. Natomiast stadion Passo Lavazé jest dużo bardziej wymagający – jego trasy są położone na wysokości 1600 – 2150 m n.p.m. i potrafią dać z kość nawet wytrenowanym zawodnikom.

Wszystkie zdjęcia autorstwa naszej rezydentki w Val di Fiemme, Marii Kolasińskiej.