Dolina Pitztal

Nagroda od Skiresort.info dla regionu narciarskiego Pitztal

Trzy prężnie działające ośrodki, 80 km tras zjazdowych, 2000 metrów przewyższenia oraz freeride na stokach, których powierzchnia dochodzi do 2300 hektarów – to wszystko i wiele więcej oferuje dolina Pitztal.

Mimo że została odkryta przez narciarzy stosunkowo późno (jeszcze w latach 70. mieszkańcy żyli tu w skrajnej biedzie), w krótkim czasie zyskała uznanie wśród amatorów białego szaleństwa z całej Europy. Wysoką pozycję Pitztal potwierdzili użytkownicy portalu Skiresort.info, którzy uznali go za najlepszy ośrodek narciarski położony na lodowcu.

Najlepszy ośrodek narciarski 2015

Wyłonienie zwycięzcy nie było łatwym zadaniem. Internauci musieli ocenić m.in. wielkość ośrodka, jakość i zróżnicowanie stoków, kolejki linowe i wyciągi, naśnieżenie stoków czy przygotowywanie tras. Dalszymi kryteriami były: łatwość dojazdu do ośrodka, sposób oznaczenia terenu (szlaki, mapy i tablice informacyjne etc.), après-ski, dodatkowe udogodnienia hotelowe oraz oferta pozanarciarska.

Pitztal jest szczególnie ceniony przez narciarzy początkujących, biegaczy, freeriderów oraz snowboardzistów. W kategorii miejsca przyjaznego rodzinom z dziećmi uzyskał trzy na pięć gwiazdek.

Lodowiec Piztzal jest najwyżej położonym terenem narciarskim w Austrii, który przyciąga przede wszystkim zaawansowanych narciarzy. Sąsiedni ośrodek – Rifflsee – dysponuje 18,4km tras sięgających do wysokości 2800m. Co więcej, to doskonałe miejsce dla miłośników skitourów, którzy cenią sobie zjazdy w głębokim śniegu. Korzystanie z wyciągów wymaga jedynie niewielkich podejść, aby móc szusować po stokach o przewyższeniu dochodzącym do 2000 metrów. Jeżeli zatem lubisz sportową jazdę na wymagającym terenie, z pewnością docenisz Pitztal.

Sporą popularnością cieszy się również ice climbing, tzn. wspinaczka po zamarzniętych wodospadach, których jest w tej dolinie aż 40.