Narty w Dolomitach wiosną

Narty w Dolomitach w marcu/kwietniu. Dlaczego warto poczekać z wyjazdem do wiosny?

Zima powoli dobiega końca. Niestety, nie wszyscy byli w stanie się nią w pełni nacieszyć. Jeżeli i Ty należysz do grona osób, którym jednorazowy wypad w góry nie wystarcza, bądź nie miałeś jeszcze okazji poszusować na stokach, nic straconego!

Niektóre europejskie stacje narciarskie dopiero zaczynają pracować pełną parą. Narciarze szczególnie chętnie wybierają ośrodki w Południowym Tyrolu usytuowane w wyższych partiach górskich, np. Kronplatz – Alta Baldia, Val di Fassa czy Obereggen. W Dolomitach sezon narciarski zamyka się dopiero pod koniec kwietnia!

Każdy, kto choć razy gościł w północno-wschodniej części Włoch, z pewnością słyszał o ośrodku Kronplatz dysponującym aż 116 km tras i ponad 30 wyciągami. Pasjonaci narciarstwa biegowego z pewnością będą zadowoleni na wieść o 220 km tras do biegówek, na których można się naprawdę porządnie zmęczyć.

Jeżeli nie jesteś pewny, jak intensywna będzie eksploracja stoków górskich, i czy karnet obowiązujący wyłącznie na terenie Kronplatz spełni twoje oczekiwania, zawsze możesz zdecydować się na zakup pełnego skipassa Dolomiti Superski. Biorąc pod uwagę, że odległości między kolejnymi ośrodkami są niewielkie, sprawdzenie większej liczby stoków nie będzie stanowiło problemu (nawet dla osób, które nie mają własnego transportu). W przypadku karnetu na Kronplatz zaoszczędzisz ok. 100 złotych na osobie. Pamiętaj, aby zawsze pytać o zniżki na dzieci – zwłaszcza poza sezonem. Od 15 marca do 6 kwietnia obowiązuje promocja dziecięca, w ramach której dzieci w wieku poniżej 8 lat otrzymują darmowy karnet. Wiosenna obniżka obejmuje także starsze dzieci – poniżej 12 lat. Aby móc uczestniczyć w promocji, rodzina musi wykupić minimum siedmiodniowy pobyt w hotelu, który bierze udział w promocji. W wielodzietnych rodzinach z promocji może korzystać dwoje dzieci.

Innym, bardzo cenionym wśród polskich narciarzy spotem, jest Livigno, położone we włoskiej Lombardii. Co ciekawe, pod koniec sezonu nie trzeba już tam kupować skipassów – szusowanie jest w pełni darmowe! A dodatkowo na wiosnę czekają Cię nie lada atrakcje – w marcu Livigno na kilka dni staje się światową mekką snowboardzistów, którzy przez kilka dni dają popis swoich umiejętności freestyle’owych w Snowparku Mottolino. W kwietniu zaś do ośrodka zjeżdżają entuzjaści Telemarków z całego świata. Warto zatem zorganizować urlop w terminie jednej z imprez – to niezapomniane przeżycie i okazja do nauczenia się nowych rzeczy.

O tym pamiętaj!

Przed wyjazdem w Dolomity, koniecznie sprawdź długoterminową pogodę. Może się bowiem zdarzyć, że trafisz na wyjątkowe ocieplenie. Pamiętaj, że tereny górskie znajdują się w cieplejszym rejonie Europy, w związku z czym oprócz grubej warstwy śniegu możesz liczyć na dużo słońca. Bez wątpienia przyda się mocny krem do opalania.

Ciekawostka!

Rejon Lombardii bywa żartobliwie nazywany „włoskim Tybetem”, gdyż nawet w maju można znaleźć tam śnieg. Korzystne warunki śniegowe utrzymują się nawet do początku czerwca.