Narty w Sölden - James Bond

Sölden – narciarska sceneria prosto z filmu o Bondzie

Dlaczego pasjonaci narciarstwa tak chętnie spędzają urlop w Tyrolu? Odpowiedź jest oczywista – ze względu na piękne widoki, różnorodne trasy zjazdowe, nowoczesne i szybkie kolejki oraz mnogość wyciągów górskich. Trudno wymarzyć sobie lepszą turystyczną destynację dla amatorów białego szaleństwa. Jednym z najchętniej odwiedzanych austriackich ośrodków narciarskich jest Sölden, który – jak się okazuje – przyciąga nie tylko narciarzy, ale także ikony światowego kina.

145,5 km tras zjazdowych, z czego niemal 70 km dedykowanych początkującym narciarzom, 45 – średniozaawansowanym i 29 – profesjonalistom. 33 kolejki i wyciągi w ciągu godziny transportujące na górę blisko 68 tys. osób. Dolina Ötztal łączy w sobie sport, adrenalinę i dobrą zabawę. Nie dziwi zatem fakt, że lokacja stała się popularna także za oceanem.

Sam Mendes, reżyser nowego filmu o Jamesie Bondzie, zatytułowanego „Spectre”, wybrał austriackie Sölden jako scenografię do dynamicznych scen górskich. Najnowszy, 24 już film o przygodach agenta 007, trafił do polskich kin 6 listopada. Sceny w Tyrolu były kręcone na przełomie 2014 i 2015 roku. W nowym filmie możemy podziwiać m.in. efektowne pościgi ultranowoczesną kolejką Gaislachkoglbahn na stokach Sölden oraz Gletscherstrasse, gdzie znajduje się najwyżej położony tunel drogowy w Europie.

Kolejka Gaislachkoglbahn działa od grudnia 2010 roku. To absolutnie przełomowa inwestycja wyznaczająca nowe trendy w dziedzinie narciarstwa wysokogórskiego. Budowa prowadzona w latach 2008-2010 pochłonęła niemal 36 milionów euro! To najdroższa inwestycja w infrastrukturę narciarską w dziejach Austrii. Dwa odcinki kolejki, zwane sekcjami, transportują pasażerów z wysokości 1363 m. n.p.m. na 3040 m n.p.m. w 12 minut. Odcinek dolny stanowi kolejka jednolinowa o długości trasy 2.040 m, na której kursuje ponad setka 8-osobowych gondol poruszających z prędkością 6 m/s i pokonujących niemal 800 metrów różnicy poziomów. Sekcja górna ze stacji środkowej (sektor 2) jest kolejką trzylinową przewożącą do 1200 osób na godzinę. Do dolnej stacji kolejki można dostać się ruchomymi schodami.

Warto wiedzieć

Sölden to jedyny ośrodek narciarski w Austrii, który obejmuje obszary na „trzytysięcznikach” – BIG3: Gaislachkogl (3058 m), Tiefenbachkogl (3250 m) i Schwarze Schneide (3340 m) – połączonych ze sobą wyciągami o przepustowości 68 000 osób na godzinę. Dobre warunki do jazdy utrzymują się od października do maja. Zdarza się jednak, że sezon rozpoczyna się wcześniej i ośrodek jest „wyłączony” na zaledwie dwa miesiące.

Stacja jest świetnie skomunikowana z większymi ośrodkami, a dojazd autokarem z południowej części Polski to kwestia około 12 godzin (samochodem jedzie się jeszcze krócej). Nie ma się zatem co dziwić, że jest to także popularny ośrodek wśród polskich narciarzy.

  • Jeśli chcesz poszusować w Sölden, zapraszamy do udziału w naszym austriackim programie Ski Safari. Wszystkie oferty tego rodzaju znajdziesz tutaj.