Chorwacja spacery

Lubisz spacery nad morzem? Jedź do Chorwacji!

Mimo, że wybrzeże Chorwacji usiane jest zatoczkami, a piaszczyste plaże należą do rzadkości, znajdziemy tu piękne miejsca na długie romantyczne spacery.

Co kto lubi 🙂

Spacer nadmorską plażą w blasku zachodzącego słońca to jedna z najbardziej romantycznych scenerii, jakie można sobie wymarzyć. Ale nie tylko zakochani lubią wakacyjne spacery brzegiem morza. Wielu Polaków spędza wczasy nad Bałtykiem właśnie dla możliwości długiego spacerowania brzegiem morza, najlepiej na granicy wody i piasku. Inna sprawa, że do Bałtyku wejść głębiej da się tylko w najgorętsze dni… Ale jeśli marzą Ci się wczasy nad ciepłym morzem, trzeba się wybrać bardziej na południe. Jedź do Chorwacji – krystalicznie czysty Adriatyk już w maju ma blisko 20 stopni Celsjusza. I wcale nie musisz rezygnować z ulubionych spacerów – w Chorwacji są miejsca, gdzie można pokonać kilometry idąc morskim brzegiem.

Jak oni to robią?

To prawda, generalnie dłuższy spacer plażą w Chorwacji będzie zadaniem mało wdzięcznym lub wręcz niemożliwym. Wybrzeże Chorwacji jest bardzo skaliste, plaże ulokowane są często w niewielkich zatoczkach oddzielonych od siebie głazami i klifami, a żwir daje stopom mniejsze oparcie, niż zlepiony wodą piasek, i chodzi się po nim kiepsko. Powiedzmy sobie to jasno: skrajem plaży w Chorwacji nie pospacerujemy tak, jak nad Bałtykiem. Dlatego w wielu miejscowościach Riwiery Makarskiej mamy betonowe chodniki i dróżki, poprowadzone wzdłuż plaży. Miejscami – zwłaszcza w centrum miejscowości – zmieniają się w eleganckie promenady, okolone wianuszkiem sklepików i restauracji. Ale poza centrum i pomiędzy miejscowościami naszemu spacerowi towarzyszy tylko aromat i cień drzew piniowych. Riwiera Makarska dzięki temu jest też świetnym miejscem na uprawianie nordic walkingu.

A tak konkretnie, to gdzie do tej Chorwacji?

Bodaj najpiękniejsza trasa spacerowa jest w Breli. Betonowym chodnikiem, który liczy sobie 6,5 km, przejdziemy od plaży Berulija to zatoki Jakiruša, mijając po drodze oznaczone Błękitną Flagą plaże Punta Rata i Stomarica oraz najsłynniejszą skałę w okolicy, Kamen Brela.

Pomiędzy Brelą a sąsiednią Baśką Vodą również można przejść przyjemnym spacerem, tyle, że droga wspina się wyżej, i nie idziemy brzegiem morza. To dystans ok. 3 km. Od Baśkiej Vody możemy spacerować brzegiem morza na południowy wschód aż do Makarskiej – to ok. 10 km marszu. Warta uwagi jest też promenada ciągnąca się wzdłuż całej długości miejscowości Tucepi, która zapewni nam blisko 2,5 km spaceru brzegiem morza.

Na Riwierze Makarskiej mamy bardzo bogatą ofertę. W Breli proponujemy pobyt w Villi Ivanac, a w Baskiej Vodzie w hotelu Gada i apartamentach Villa Bozo. W Tucepi zapraszamy do apartamentów Tucepi Milana, które oferują różne możliwości zakwaterowania. W Makarskiej natomiast mamy w ofercie hotel Palma i liczne apartamenty, na przykład Villa Tonka. Rezerwujcie, póki są jeszcze miejsca!