Narty w Val Thorens

Val Thorens – ulubiona miejscówka młodych narciarzy

Val Thorens to miejsce cieszące się doskonałą renomą wśród narciarzy z całego świata. Położona we francuskich Trzech Dolinach stacja narciarska uchodzi za najbardziej prestiżową w Europie, oferując nie tylko wspaniałą zabawę na dużej wysokości, ale także doskonałe warunki śniegowe. Ogromnym atutem ośrodka jest również dostęp do stref narciarskich, na które składają się 600 kilometrów tras zjazdowych oraz kilkaset wyciągów narciarskich. Nie dziwi zatem fakt, że polscy narciarze coraz chętniej wybierają francuski ośrodek na swoje miejsce urlopowe.

Val Thorens to kurort, który stale modernizuje infrastrukturę na stokach i inwestuje w nowoczesne wyciągi. Krzesła w zdecydowanej większości są wyprzęgane, czyli szybsze od klasycznych, a miejscach szczególnie narażonych na działanie czynników atmosferycznych instalowane są osłony dla pasażerów. Młodzi amatorzy białego szaleństwa szczególnie cenią sobie dostęp do zróżnicowanych tras, przygotowanych dla narciarzy i snowboardzistów, oraz rozległych przestrzeni nadających się do freeride’u. W wielu przypadkach, aby zjechać poza trasę wystarczy zjechać w odpowiednie miejsce z wyciągu. Oczywiście, na takie okazje warto odbyć profesjonalne szkolenie oraz znaleźć odpowiedzialnego partnera.

Val Thorens – skipassy

Amatorzy śnieżnego szaleństwa mają do wyboru trzy rodzaje skipassów (wariant tygodniowy). Wersja podstawowa, której cena oscyluje w granicach 230 euro, obejmuje 150 km VT i Orelle z 8 trasami czarnymi, 30 – czerwonymi, 29 – niebieskimi i 11 – zielonymi. Warianty rozszerzone obejmują Dolinę Belleville (ok. 270 euro) na 14 tras czarnych, 51 – czerwonych, 60 – niebieskich i 20 – zielonych o łącznej długości 300 km oraz całe Trzy Doliny (ok. 290 euro) na 30 tras czarnych, 108 – czerwonych, 129 – niebieskich i 51 – zielonych o łącznej długości 600 km. Przed Bożym Narodzeniem oraz w kwietniu można trafić na tygodnie freeski, co znacznie obniży ogólne koszty wyjazdu.

Co po nartach?

Oprócz atrakcji na stokach narciarze mogą spróbować swoich sił w snowparkach, pograć w tenisa na hotelowych kortach oraz zażyć relaksu w salonach spa, saunach i basenach.

Osoby, które chcą pozostawać w kontakcie ze światem zewnętrznym, z pewnością ucieszy fakt, że w kurorcie – przy wybranych stacjach wyciągów – istnieje aż 18 bezpłatnych hotspotów. Kiedy już zakończysz aktywność na stoku i będziesz chciał odpocząć po całym dniu rekreacji, daj się ponieść imprezowemu szaleństwu Apres Ski. Imprezowa dzielnica w Val Thorens przypomina wieczorem klimat londyńskiego Soho. Wędrując od jednego pubu do drugiego można bawić się przy różnych rodzajach muzyki i poznawać ludzi z całego świata. Atmosfera jest bardzo międzynarodowa.

O czym pamiętać?

Wybierając się do Francji, warto wybierać okres poza szczytowym sezonem, czyli w grudniu lub pod koniec marca i w kwietniu. Warunki śniegowe są wówczas bardzo dobre, a ceny dość przystępny. Wybierając wyjazd z nami, nie musisz się martwić się o dostępność miejsc parkingowych (z czym niekiedy jest bardzo ciężko) czy transportem sprzętu narciarskiego.