Wakacje w Bułgarii

Wakacje w Bułgarii – jakie ceny w sklepach i restauracjach?

Ceny podstawowych artykułów spożywczych w Bułgarii są bardzo zbliżone do stawek obowiązujących w polskich sklepach. W większości przypadków możliwa jest płatność kartą, dlatego w kantorze warto wymienić jedynie niewielką kwotę na niespodziewane sytuacje.

Kurs leva od kilka lat utrzymuje się na stabilnym poziomie: 1 BGN = około 2,15 PLN. W większości miejsc honorowane są jednak karty kredytowe albo płatnicze: Visa, Maestro i inne, dlatego nie warto wymieniać dużych sum w kantorach. Biorąc pod uwagę, że kantory często pobierają stosunkowo wysokie jednorazowe opłaty, lepiej dokonywać wymiany w placówkach bankowych.

Znalezienie bankomatu nie stanowi dużego problemu. Podobnie jak w Polsce usytuowane są co kilkaset metrów i na stacjach paliwowych. Niestety, nie ma ich na wsiach, dlatego osoby planujące wycieczkę objazdową powinny zaopatrzyć się w rezerwy gotówki. Przed wyjazdem warto upewnić się w swoim banku, ile wynosi prowizja za korzystanie z bankomatu. Niekiedy zdarza się, że opłaty dochodzą do 4 euro za pojedyncze wybranie gotówki. Co ciekawe, część placówek oferuje możliwość darmowego wybierania pieniędzy po uiszczeniu jednorazowej drobnej opłaty.

Indywidualnie czy z biurem podróży?

Turyści, którzy zdecydują się na zorganizowanie indywidualnego wyjazdu, muszą być bardzo ostrożni. Zdarza się bowiem, że ceny podawane bezpośrednio w hotelach są wyższe, dlatego samodzielne planowanie podróży może skończyć się dla nas dość nieszczęśliwie. Tym bardziej, jeżeli planujemy podróż samochodem – w takim przypadku musimy doliczyć koszt wjazdu przez granicę oraz winiety dla samochodów osobowych, która stanowi dowód wniesienia opłaty drogowej.

O wiele rozsądniejszym rozwiązaniem jest wykupienie wakacji w Bułgarii w biurze podróży, który zawiera bilety lotnicze lub autokarowe (chyba, że mowa o wyjeździe z dojazdem własnym), rezerwację pobytu w hotelu oraz kompleksowe ubezpieczenie (Wygoda Travel dołącza je bezpłatnie do każdej rezerwacji, w tym także ubezpieczenie od następstw chorób przewlekłych, co jest rzadkością). Najlepszym terminem wyjazdowym jest lipiec – w tym okresie większość pensjonatów i hoteli obniża ceny.

Średnie ceny produktów spożywczych

Wszyscy podróżujący, którzy sądzą, że ceny produktów spożywczych w krajach wschodnich są dużo niższe niż w Polsce, są dużym w błędzie. Ceny w sklepach spożywczych nie odbiegają od polskich stawek. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych stawek za podstawowe artykuły spożywcze:

 • chleb ok. 2,39 zł
 • masło ok. 6 zł
 • ser żółty ok. 22 zł za kg
 • jajka ok. 5,4 zł za 10 sztuk
 • ogórki ok. 3 zł za kg
 • pomidory ok. 4 zł za kg
 • ziemniaki ok. 2,4 zł za kg
 • makaron ok. 3 zł za 400 g
 • woda mineralna ok. 1,70 zł za 1,5 l
 • cukier ok. 3,70 zł za kg
 • piwo ok. 2,40 zł za 0,5 l

Jeżeli zaś chodzi o koszta jedzenia w restauracjach można powiedzieć, że są nieco niższe niż w Polsce. Za pizzę zapłacimy ok. 7 levów, duże piwo ok. 4 lewy, a szaszłyk z dodatkami i surówką – nie więcej niż 17 lewów. Za obiad dla dwóch osób nie zapłacicie więcej niż 17-25 leva, co wydaje się dość atrakcyjną stawką. Oczywiście taniej jest na samej prowincji, dlatego warto rozszerzyć swoje poszukiwania i zdecydować się na mniej uczęszczaną destynację.