Wakacje w Czarnogórze (Wygoda Travel)

Wakacje w Czarnogórze – gdzie jechać, transport, ceny, pogoda, klimat

Czarnogóra bywa nazywana „dziką Chorwacją”. Położona niewiele dalej od Polski niż Chorwacja, kusi turystów mniej zatłoczonymi plażami, dzikszymi krajobrazami oraz atrakcyjnymi cenami. Co jeszcze warto wiedzieć o Czarnogórze?

Skoro zaczęliśmy od porównania Czarnogóry do Chorwacji, to przy nim jeszcze na chwilę pozostańmy. O ile w Chorwacji wyróżniamy kilka regionów turystycznych (Istria, Dalmacja Północna, Środkowa i Południowa, w tym wchodząca w skład tej ostatniej Riwiera Makarska), o tyle czarnogórskie miejscowości wakacyjne – takie jak Kruce, Ulcinj czy Canj – położone są na jednym obszarze, a dokładnie na Riwierze Czarnogórskiej.

Czarnogóra – hotele i apartamenty

To tutaj mieszczą się obiekty turystyczne znajdujące się w naszej ofercie. Znajdują się wśród nich zarówno hotele z wyżywieniem, jak i komfortowe apartamenty (w tym z basenem) bez wyżywienia. To pozwala na spędzenie w Czarnogórze wakacji w takiej formie, w jakiej lubimy najbardziej. Ceny samych pobytów na Riwierze Czarnogórskiej są atrakcyjne i zaczynają się już od 600-700 zł na osobę (bez wyżywienia).

Czarnogóra – samolotem, autokarem, a może z dojazdem własnym?

W zależności od miejsca, w które chcesz się wybrać, możesz zdecydować się czy to na wyjazd autokarowy, czy to samolotowy. W tym pierwszym przypadku musisz liczyć się z podróżą trwającą około 24 godzin. Jeśli to dla Ciebie zbyt długi czas przejazdu, powinieneś koniecznie rozważyć wariant samolotowy. Przykładowo z Warszawy do Podgoricy leci się niecałe dwie godziny, a później czeka Cię jeszcze tylko szybki transfer do wybranego obiektu. Oczywiście możesz zdecydować się także na wakacje w Czarnogórze z dojazdem własnym. Jadąc samochodem, możesz nastawiać się na podróż trwającą około 18-20 godzin (nie licząc przerw).

Czarnogóra – jakie ceny?

Jeśli chcesz wybrać się na wakacje do Czarnogóry samolotem, to możesz spodziewać się cen zaczynających się od 1500-1600 zł/os. bez wyżywienia lub 1900-2000 zł/os. z wyżywieniem. Czarnogóra autokarem to koszt już od 1000 zł/os. bez wyżywienia i 1400 zł/os. z wyżywieniem. Jeśli natomiast chcesz wybrać się do Czarnogóry z dojazdem własnym, to same noclegi zarezerwujesz w cenie od 600 zł/os. bez wyżywienia lub 900-1000 zł/os. z wyżywieniem. Wszystkie powyższe ceny są cenami wyjściowymi, bez rabatów. Jeśli zarezerwujesz wczasy w Czarnogórze w promocji, możesz liczyć na zniżki rzędu 100-200 zł/os.

Czarnogóra – pogoda i klimat

Czarnogóra jest dobrym miejscem na wakacje od maja aż do października. Średnie temperatury w ciągu dnia prezentują się tam następująco:

 • maj – 21°C
 • czerwiec – 25°C
 • lipiec – 29°C
 • sierpień – 28°C
 • wrzesień – 25°C
 • październik – 21°C

Entuzjaści kąpieli morskich powinni celować w miesiące od czerwca do października. Wtedy temperatura wody w morzu wynosi około 20-21°C. W maju jest wyraźnie niższa (około 17°C).

Także liczba godzin słonecznych utwierdza w przekonaniu, że do Czarnogóry można wybrać się śmiało także w maju czy październiku:

 • maj – 8 godzin
 • czerwiec – 10 godzin
 • lipiec – 12 godzin
 • sierpień – 11 godzin
 • wrzesień – 9 godzin
 • październik – 7 godzin (w listopadzie już tylko 4 godziny)

Najmniej dni deszczowych w tej części Europy jest w czerwcu (6 dni), lipcu (4) i sierpniu (3). Z większym ryzykiem deszczu należy liczyć się, jadąc na wakacje w Czarnogórze w maju (10 dni), wrześniu (7) i październiku (11).

Na koniec jeszcze piękny film z Budvy (Czarnogóra) 🙂